Blog & Lajmet

BMW ka prezantuar vizionin e saj për ekranin “heads-up” (HUD) për të rritur më mirë fokusin tuaj kur vozitni në të ardhmen.

Duke prezantuar Vision Dee në CES 2023, BMW ka shfaqur një koncept në të cilin e gjithë xhami i përparmë, pra sipërfaqja më e madhe në makinë, mund të përdoret si një HUD  - A head-up display ( shfaq informacione të dobishme drejtpërdrejt në xhamin e përparmë) raporton Pocket-lint

Duke përdorur teknologjinë e projeksionit, ideja është të ecim përpara nga pozicioni aktual ku një pjesë e vogël e xhamit të përparmë ofron disa informacione dhe në një të ardhme ku më shumë hapësirë ​​boshe mund të p&eu... Read More...

Veturat më të shitura gjatë Vitit 2021

Volkswagen Golf VII në vendin e parë, pasuar me Audi A4 dhe Peugeot 308

Bazuar në numrin e veturave të shitura gjatë vitit 2021 përmes platformës online të ankandeve me vetura nga Bashkimi Eurpopian , marka më e shitur e veturave në vitin 2021 ishte Volkswagen, pasuar nga Peugeot dhe Audi.

Volkswagen është duke mbajtur pozicionin e parë si vetura më e kërkuar në Ballkan me  25% të veturave të shitura.

Peugeot zë pozicionin e dytë me 20% të veturave të shitura, ndërsa Audi në vendin e tretë me 17% veturave të shitura

Ndërsa vetura më e kërkuar mbetet Volkswagen Golf VII në vendin e parë, pasuar me Audi A4 në vendin e dytë dhe Peugeot 308 në vendin e tretë.

AutoNet përmes platformës online https://bidautonet.com/ ka mundës... Read More...

Zhdoganimi i Automjeteve
Në rastin importimit të automjeteve nga jashtë të gjitha automjetetet duhet ti nënshtrohen procedurave doganore

Dokumentet që duhet t’I keni me vete për të filluar procesin e zhdoganimit të veturës janë:

Dokumenti i Identifikimit
Libreza e regjistrimit të automjetit nga vendi i prejardhjes
Deklarata Exportuese nga vendi i prejardhjes
Fatura e blerjes së Automjetit
Transaksioni Bankar
Certifikata e Origjinës EUR1-  Jo obligativ 
Pasi të kompletoni dokumentacionin e nevojshëm ju duhet të drejtoheni te agjenti doganor i cili përmes Dokumentit unik doganor -DUD paraqet kërkesën për Zhdoganim të veturës.

Vlerësimi i auto... Read More...

Kredi për veturë me aprovim për 20 minuta!

Bëhu pjesë e ankandeve të veturave nga Evropa

BKT Kosova dhe AutoNet

KUSHTET E KREDISË: 

  • Shuma maksimale e kredisë 30,000 EUR
  • Kohëzgjatja e kredisë 84 muaj
  • Pjesëmarrja e klientit 0 deri 20%
  • Shpenzime administrative 0.50%

NORMA E INTERESIT:

Për pagëmarrësit e BKT:

  • Norma e interesit duke filluar nga 5.29%
  • Norma efektive e interesit duke filluar nga 5.58% 

Për qeramarrësit, pronarët e bizneseve dhe pagëmarrësit e bankave tjera:

  • Norma e interesit duke filluar nga 5.99%
  • Norma efektive e interesit duke filluar nga 6.32%
... Read More...

Nga viti i ardhshëm, të gjitha makinat e reja në BE duhet të kenë një kuti të zezë

Regjistruesit e të dhënave "kuti e zezë" dhe sistemet e monitorimit të shpejtësisë do të instalohen në të gjitha makinat e reja të prodhuara në Evropë nga maji i vitit të ardhshëm.

Nga viti i ardhshëm, një kuti e zezë do të jetë e detyrueshme në të gjitha makinat e reja në BE, dhe nga 2024, të gjitha automjetet e regjistruara për herë të parë do ta kenë atë, . Një kuti e zezë është një pajisje që duhet të zbulojë, deri në detajet më të vogla, gjithçka që ka ndodhur në sekonda para një aksidenti automobilistik. E ashtuquajtura kuti e zezë regjistron deri në 41 pjesë të informacionit që ndihmojnë në ekspertizë. Kutia e zezë ndihmon për të marrë informacion në lidhje me shpejtësinë e automjetit 5 sekonda para përplasjes, sjelljen e shoferit, nëse ai frenoi, nëse ai kishte manipulime me timonin d... Read More...

Prodhuesit gjermanë ndonjëherë “gënjejnë” për modelet e tyre me performancë të lartë, por ata e bëjnë këtë në një mënyrë “pozitive”. Porsche Cayenne Turbo Coupe arrin një shpejtësi prej 298 km/h, dhe jo 285 km/h  siç deklarohet në fabrikë, ndërsa BMW M550i ka më shumë fuqi sesa “e shkruar në letra”. Situata është e ngjashme me Audi S8, i cili është më i shpejtë se shifrat zyrtare.

Zyrtarisht, duhen 3.8 sekonda për të përshpejtuar nga 0 në 100 km/h, por në fakt është dukshëm më e shpejtë sepse arrin “njëqind” në vetëm 3.3 sekonda. Kjo kohë është ve&... Read More...

Modeli elektrik i Audi E-Tron dhe E-Tron Sportback me pajisjet S Line tani janë në dispozicion në tregun evropian me paketën Black Edition. Ky model përfshin një grilë të zezë Singleframe, shenja të zeza Audi dhe E-Tron, si dhe pasqyra të zeza.

Përveç kësaj, paketa përfshin gjithashtu rrota aliazh të zeza 21 inç, xhama të pasmë të errët, dhe kallëp të frenave ngjyrë portokalli. E-Tron S Line Black Edition është në dispozicion në tre ngjyra, përkatësisht gri Chronos, e bardhë akullnajore dhe e zezë Mythos.

Brenda, bien në sy karriget sportive të zeza me qepje të kontrast portokalli (qepje të tilla sigurohen edhe për krahët), si dhe r... Read More...

Tri modelet e veturave me të shitura gjatë muajit Prill 2021

Peugeot 208 ishte makina e re më e shitur në Evropë në prill

Në prill, sipas ‘Jato Analytics’, 1,029,008 makina të reja u shitën në 27 vendet e BE-s, që është 261 për qind më shumë se në prill 2020, por prapë 23% më e dobët se në prill 2019. Pjesa e automjeteve elektrike u rrit në 15 për qind, nga 11 për qind vitin e kaluar.

 

Sa i përket shitjeve sipas modelit, në vend të parë në prill ishte modeli Peugeot 208 me 18,387 njësi, në vendin e dytë është Peugeot 2008 me 18,328 njësi, dhe në vendin e tretë Volkswagen Golf me 17,763 njësi. Në top-dhjetëshen e modeleve më të shitur për muajin prill jan edhe Toyota Yaris 17.365 njësi,  Volkswagen T-Roc 17.1... Read More...